Cuma , 1 Mart 2024

Ana Kartın Yapısı ve Çalışması


ANA KARTIN YAPISI VE ÇALIŞMASI

Anakartlar özel alaşımlı bir blok üzerine yerleştirilmiş ve üzerinde RAM yuvaları genişleme kartı slotları, devreler ve yongalar bulunan ve bütün bu donanım birimlerinin mikroişlemci ile iletişimini sağlayan çok katmanlı fiberglassdan üretilmiş bir elektronik devredir.

Anakart, üzerindeki yonga setleri sayesinde sistem çalışmasını organize eder. Bir nevi tüm birimlerin bir arada ve uyumlu çalışmasını sağlayan bir köprü vazifesi görür. Anakart üzerinde İki adet yonga seti(köprü-chipset) bulunur. Bu yonga setlerine Kuzey Köprüsü(North Bridge) ve Güney Köprüsü(South Bridge) denir. Bu yonga setleri günümüzde artık modern anakarlar üzerinde yer almamaktadır. Modern anakartlar üzerinde yeni nesil PCH isimli tek bir chipset yer almaktadır.
İlk anakart IBM firması tarafından 1982 yılında kullanılımıştır. Anakart, fiberglasttan yapılmış, üzerinde bakır yolların bulunduğu, genellikle koyu yesil bir levhadır.Ayrıca anakarlar tek katmanlı bir yapıda değil çok katmanlı yapıdadırlar. Bunun nedeni üzerindeki iletişim yollarının tek katmana sığmamasıdır.

Anakart üzerinde başlıca aşağıdaki birimler bulunur.

 • İşlemci yuvaları(soket-slot) Günümüz ana kartlarında sadece soket kullanılmaktadır.
 • Chipsetler(kuzey ve güney)
 • Ram yuvaları
 • Bağlantı yuvaları
 • Genişleme yuvaları
  • AGP slot
  • ISA slot (kullanım dışı)
  • PCI
  • PCI-X (kullanım dışı)
  • PCI-E
 • SATA VE IDE BAĞLANTI YUVALARI
 • mSATA
 • M.2 SATA

ANAKART BİLEŞENLERİ

Yonga Seti (Chipset)

Eski sistemlerde var olan kuzey ve güney köprülerinin sorumluluk alanlarını gösteren şekil aşağıda verilmiştir. Bu sistemlerde kuzey köprüsünün çok daha ağır görevleri bulunmaktadır.

chipset
Anakart üzerindeki yer alan genel denetçiler ve düzenleyici birimlerdir.Bu denetçiler anakart üzerindeki bilgi akışını ve trafiği denetlerler. Anakart üzerinde faklı donanımların birbiri ile iletişimini sağlayan chiplerdir. Norhbridge(kuzey köprü) ve Soutbridge(güney köprü) adında iki bileşenden(chip) oluşur. Yonga setleri anakartın kalitesini hızını ve yeteneklerini belirleyen en önemli etmenlerdir. Anakartlar üzerinde iki önemli yonga seti vardır.
Norhbridge hızlı bileşenleri(CPU, RAM, PCI Express ve AGP) birbirine bağlar. SouthBridge ise yavaş bileşenleri birbirine bağlar(IDE, USB, PCI…).

Günümüzde southbridge bazı ek onboard denilen kartları(ses, ekran, ethernet…) barındırabilir. Önemli chipset markalarından Intel, SIS, VIA ve NVIDIA, AMD sayılabilir. Anakart üretici firmalar kendi ürettikleri anakartlar üzerinde chipset üretici firmaların uygun chipsetleri kullanmatadırlar.
Kuzey köprüsü yongası fonksiyonlarından dolayı işlemciye, bellek ve AGP slotlarına yakın olmalıdır (Sinyalin geçtiği fiziksel yollar ne kadar kısa olursa sinyal o kadar temiz ve hatasız olur.) ve bu yüzden de anakartın üst kısmına yerleştirilir. Zaten adındaki “kuzey” kelimesi de buradan gelmektedir.
Güney köprüsü yongası ise giriş-çıkış birimlerinden, güç yönetiminden, PCI veriyolundan ve USB ile anakarta entegre özelliklerden (ses ve ethernet gibi) sorumludur. Adındaki “south” kelimesinin de yine anakarttaki pozisyonundan geldiği kolayca tahmin edilebilir.

Yeni nesil işlemcilerde işlemciler, geleneksel kuzey ve güney köprüsü yongalarının bazı işlevlerini CPU’nun
kendisine dâhil eden yeni bir mimari kullanmaktadır. Kalan işlevler tek bir platform denetleyici merkezi
(PCH) üzerinde birleştirilmiştir. Bu, geleneksel iki çip kurulumunun değiştirilmesine yol açmıştır

VERİ YOLLARI (BUS):

Anakart üzerindeki bileşenlerin birbiriyle veri alışverişini sağlayan yollardır. Dışarıdan bağlanan donanımlarda ise veri yolları uçlarında bulunan slotlar sayesinde bilgi alışverişi sağlamaktadır.
Önemli:
Bant Genişliği: İletişim kanalının kapasitesini belirler. Birim zamanda aktarılabilecek veri miktarıdır. Bant genişliği ne kadar büyükse belli bir sürede aktarılabilecek veri miktarı da o kadar büyük olur. Bant genişliğinin İngilizce karşlığı bandwith kelimesidir.
Bir anakart üzerinde bulunan veri yolları aşağıda belirtilmiştir bu veri yollarından bazıları artık günümüz ana kartlarında kullanılmamaktadır.

 • ISA (Industry Standart Architecture)

Günümüz anakartlarında kullanılmayan bir genişleme yuvasıdır.
isa_slot

 • PCI (Peripheral Component Interconnect)

Bu veriyolu 64 bitlik olup 1993 yılında geliştirilmiştir. Uyumluluk problemleri nedeniyle uygulamada 32 bit olarak kullanılmaktadır. PCI veri yolu tak çalıştır özelliğini desteklemektedir. PCI slotları beyaz renkli olup modem, ses kartı, ağ kartı, TV kartı gibi donanım kartlarının takılması sebebiyle diğer slotlara oranla sayısı fazladır. Saniyede en fazla 133 megabayt veri aktarımına izin verir.

pci_slot

  • PCI-X

PCI X kelime anlamı olarak Genişletilmiş Çevresel bileşen bağlantısı anlamına gelmektedir. PCI-X standardının amacı PCI slotlarından daha fazla bant genişliği sağlayıp veri aktarım hızını artırmaktır. Özellikle server platformlarında kullanılan bir veri yolu standardıdır. PCI-E veri yolu ile karıştırılmamalıdır. Daha sonra PCI-X geliştirilerek PCI-X 2.0 versiyonu üretilmiştir. PCI-X veri yolu kişisel bilgisayarlarımızda sıklıkla rastlamadığımız bir veri yoludur. PCI-X genellikle PCI-E ve PCIe olarak kısaltılan PCI Express ile karşılaştırılmaktadır. PCI-X paralel bir veri yoludur oysa PCI-e veri yolu seri bir veri yoludur. PCI-X veri yolluna PCI kartlarda takılabilir.

pci_x-_veriyolu

 • PCI EXPRESS:

PCI Express’in, PCI-e 1.1 ve PCI-e 2.0 olmak üzere 2 spesifikasyonu vardır. PCI Express (PCIe) 2.0, çoğu kullanıcının özellikle ekran kartlarıyla tanıdığı (ama diğer genişleme kartları için de kullanılabilen) bilgisayar genişleme kartı arabirimi çeşidir. PCIe spesifikasyonunun 2. sürümüdür. 2007 yılında ortaya çıkan yayınlanan PCI-e 1.1 sürümüne göre getirdiği en belirgin özellik ikiye katlanmış transfer hızlarıdır. PCIe 1.1’de hat başına hız 250 MB/s olarak verilirken, PCIe 2.0 bunu 500 MB/s düzeyine çıkartır. Böylece ekran kartları için kullanılan PCIe x16 bağlantılarında PCIe 1.1 toplam 4000 MB/s, PCIe 2.0 ise 8000 MB/s verir. Başka bir değişle 1.1 versiyonu saniyede 4 giga bayt veri aktarırken 2.0 sürümü saniyede 8 gigabayt veri aktarır.pci_express

Son yıllarda sürekli gelişen teknoloji ile PCI-e nin yeni sürümleri çıkmıştır. Aşağıdaki tabloda bu yeni nesil sürümleri ve hızlarını gösterilmektedir.

 • AGP (Accelerated graphics port – Hızlandırılmış grafik portu)

Anakartlar üzerinde sadece ekran kartının takılabildiği bir slottur. PCI slota göre çok hızlıdır. Saniyede 266 MB veri aktarımını destekler. AGP slotun da AGP 1x, AGP 2x, AGP 4x ve AGP 8x gibi versiyonları geliştirilmiştir.

agp_veriyolu
VERİ YOLLARI HIZ KARŞILAŞTIRMASI

PCI 32 Bit 33MHZ 133MBYTE/SANİYE
PCI 64 Bit 66 MHZ 532
AGP 1X 266 MBYTE/SANİYE
AGP 8X 2133 MBYTE/SANİYE
PCI-e 1.0 x1 250 MBYTE/SANİYE
PCI-e 1.0 x16 4000 MBYTE/SANİYE
PCI e 2.0 X16 8000 MBYTE/SANİYE

veriyolu_hizi

Portlar ve Konnektörler

Anakart ile dış birimlerin iletişim kurmasına olanak sağlayan bağlantı noktalarıdır. Portların bir kısmı kasanın içindedir ve bu portlara hard disk gibi kasa içine monte edilen birimler bağlanır. Bazı portlarda kasa yüzeyinde anakarta monteli şekilde bulunur. Bu portlara kasa dışından ulaşılır ve mikrofon gibi kasa dışında bulunması gereken cihazlar bağlanır.

 1. PS/2: KLAVYE BAĞLADIĞIMIZ PORTTUR AYNISININ YEŞİL OLANINA DA FARE BAĞLARIZ
 2. S/PDIF:DİGİTAL SES ÇIKIŞI
 3. VGA PORT: EKRAN KARTI ÇIKIŞI (ON BOARD)
 4. USB 2.0 :UNIVERSAL SERIAL BUS 2.O SÜRÜMÜ
 5. RJ-45 PORT: ETHERNET KARTI BAĞLANTI NOKTASI
 6. USB 2.0 :UNIVERSAL SERIAL BUS 2.O SÜRÜMÜ
 7. HDMI: HIGH DEFINATION MULTIMEDIA INTERFACE (YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜKLÜ ÇOKLU ORTAM ARAYÜZÜ)
 8. DVI PORT: DIGITAL GÖRÜNTÜ ÇIKIŞI PORTU
 9. DIŞ SATA PORTU (E-SATA): KASA DIŞINA ALINMIŞ SATA PORTU
 10. FIREWIRE PORTU: DIGITAL VİDEO KAMERALARDAN VE FOTOĞRAF MAKİNELERİNİN BAĞLANDIĞI NOKTA
 11. USB 3.O PORT: USB 3.0 BAĞLANTISI
 12. SES PORTLARI: SES KARTI GİRİŞ VE ÇIKIŞLARI
ANAKART ÜZERİNDEKİ HARDİSK BAĞLAYABİLECEĞİMİZ PORTLAR
 1. IDE (PATA)
 2. SATA
 3. E SATA
 4. USB
 5. MSATA
 6. M.2 SATA
 7. SCSI

DİĞER PORTLAR

 • S/PDIF: Sayısal (dijital) ses çıkışı sağlayan birimdir. Bu birimle ses analog dönüşümü yapılmadan doğrudan sayısal olarak çıkış birimine gönderilir. Böylece ses analog yerine sayısal gideceğinden seste kayıp olmaz.
 • Fireware (IEEE1394 – 6 pin, 4 pin) port: Bilgisayara çevre ürünleri bağlanmasında kullanılan yüksek hızlı arayüz bağlantısıdır. IEEE 1394 standardına dayalıdır. Dijital kameralar ve video kaydedici cihazların bilgisayara bağlanıp hızlı veri aktarımı yapmak için geliştirilmiştir.
 • eSATA port: eSATA, haricî SATA anlamında, External SATA demektir. Tek başına yeni bir standarttan ziyade, SATA standardı için “dışarıya” bir uzatma olarak düşünebilirsiniz. eSATA arabiriminin çıkış amacı, bilgisayar dışına koyduğumuz haricî diskler için sağlıklı ve hızlı bir bağlantı kurmak.
 • 18. Floppy bağlantısı: Disket sürücüsünün anakarta bağlanması için kullanılır. Son derece yavaş ve sınırlı kapasiteye sahip olması nedeniyle günümüz anakartlarında bu slotlar kullanılmamaktadır.

3,5’’ disketin kapasitesi sadece 1,44 MB dır

 • 19. IDE (integrated drive elektronics) bağlantısı: Harddisk, CD-ROM, CD-Writter, DVD-ROM, DVD-Writter gibi sürücülerinin anakarta bağlanması için kullanılır.
 • 20. SATA bağlantısı: Serial ATA (SATA) birimi ise günümüzde depolama birimleri için en çok kullanılan arayüzdür. SATA kabloları IDE kablolara göre çok daha incedir.

Sata I 150 Mb/Saniye
Sata II 300 Mb/Saniye
Sata III 600 Mb/Saniye hıza sahiptir

 • 21. mSATA ve M.2 SATA BAĞLANTI NOKTALARI: Bu portlar yeni nesil sata bağlantı portları olup veri aktarım hızı olarak msata nın normal sata portundan bir farkı yoktur, M.2 SATA portunun hızı normal satalara göre 2 ile 4 kat daha fazladır. msata normal satanın küçültülmüş hali yani mini sata halidir. Oysa m.2 Sata portu olukça gelişmiş ve 4 farklı tipte piyasada bulunmaktadır. Bu porta veri depolama amaçlı disklerle birlikte farklı kartlarda takılmaktadır.
 • 22. ATX güç konnektörleri: Anakartın tüm işlevleri yerine getirebilmesi için güç kaynağının anakarta bağlanmasını sağlayan konnektörlerdir.
 • 23. Ön panel bağlantıları: Bilgisayar kasasındaki aç-kapa, reset, led, ve USB bağlantılarının aktif hâle gelmesi için takılması gereken konektörlerdir
 • USB: Universal Serial Bus (Evrensel seri veri yolu) Usb sürümleri ve hızları aşağıda belirtilmiştir. Tek bir bilgisayara 127 adet donanım bağlanmasına olanak veren bir veri yoludur.
  1. USB 1.0 ve 1.1 : Hız 12 Mbit/sn (1.5 MByte/sn) (fullspeed)
  2. USB 2.0 : Hız 480 Mbit/sn (60 MByte/sn) (highspeed)
  3. USB 3.0 : Hız 4,80 Gbit/sn (600 MByte/sn) (superspeed)[1]
  4. USB 3.1 : Hız 10 Gbit/sn (1,22 GByte/sn) (superspeed 10 Gbps) USB 3.1 31 Temmuz 2013′ de duyuruldu

usb

usb_cesitleri

 

ANAKART ÜZERİNDEKİ PORTLAR VE KONNEKTÖRLER

anakart_tanitim

1. PS/2 Klavye Portu: Mor renkli bu porta PS/2 klavye denilen klavyeler takılmaktadır. Günümüzde bu klavyeler fazla kullanılmamaya başlanmıştır.
2. PS/2 Fare Portu: Yeşil renkli bu porta PS/2 fare denilen fareler takılmaktadır. Günümüzde bu fareler neredeyse hiç kullanılmamaktadır. PS/2 porta takılan bir klavye ya da farenin çalışabilmesi için bilgisayarın kapatılıp/açılması gerekir. Pin’li yapıda olduklarından doğru şekilde takılsalar, pinleri eğilip, kırılabilir ve kolaylıkla bozulabilirler.
3. VGA Portu: Bu port onboard (tümleşik) ekran kartı olan anakartlarda bulunur, VGA (Video Graphics Adaptor) porta ekran (monitör) takılır. Mavi renkte, analog bir görüntü çıkış birimidir.
4. DVI Portu: Onboard ekran kartı bulunan bazı ekran kartlarında bulunabilir. DVI (Digital Video Interface – Sayısal Video Arayüzü) porta LCD ekranlar gibi dijital (sayısal) olarak çalışan ekranlar takılırlar, bu port beyaz renkte, dijital sinyal veren bir görüntü çıkış birimidir.
5. HDMI Portu: Yüksek çözünürlüklü dijital olarak görüntü ve ses aktarımı yapabilir. Özellikle yeni nesil LED ve LCD televizyonlar ve geniş ekranlara görüntü aktarılırken kullanılırlar. Gelişmiş anakartlarda bulunabilir. Dijital bir görüntü çıkış birimidir.
6. FireWire (1394a) Portu: Bu port özellikle dijital video ve fotoğraf makinelerinden, bilgisayara bilgi aktarımı için geliştirilmiş hızlı bir porttur. Ancak USB portun gelişimiyle, piyasada yaygınlaşamamıştır.
7. Optik Sayısal Portu: Fiber optik kablo üzerinden veri alış verişi için kullanılan bir porttur. Çoğu ev kullanıcısı için gerekli olmayan bir porttur.
8. eSATA Portu: SATA (Serial ATA) veri aktarım sistemini kullanan, daha çok harici sabit diskleri bilgisayara bağlamak için geliştirilmiştir. Hızlı veri aktarımını amaçlamıştır ancak USB 3.0 teknolojisinin gelişip, harici sabit disklerde kullanılmasıyla birlikte yaygınlaşamamıştır.
9. USB 2.0 Portları: USB (Universal Serial BUS – Evrensel Seri Veri yolu) portu, bilgisayarlarda en çok kullanılan, klavye, fare, webcam, yazıcı, tarayıcı, flash bellek vb. birçok dış donanım biriminin takılabildiği hızlı bir porttur. USB 2.0 ve USB 3.0 şeklinde sürümleri vardır. USB 2.0 teorik olarak saniyede 480 megabit (80 MB) veri aktarımına izin vermektedir.
10. USB 3.0 Portları: USB 3.0 portu, USB 2.0’ın 10 kat daha hızlı olup, hem USB 3.0 hem de USB 2.0 destekli donanım birimlerini çalıştırabilmektedir. Özellikle günümüzde USB 3.0 destekli harici sabit disklerin takıldığı bir port olup, anakartlarda ve dizüstü bilgisayarlarda kendine yer edinmiştir. Gelecek vaat eden bir porttur.
11. RJ-45 Ethernet (LAN) Portu: Bir bilgisayarın ağa (dolayısıyla da internete) bağlanmasını sağlayan, RJ-45 konnektörlü ağ kabloların takıldığı porttur. Günümüz anakartların hemen hepsinde standart hale gelmiştir. 100 megabit, 1000 megabit hızlara sahip çeşitleri vardır. 1000 megabit hıza sahip olana gigabit ethernet portu da denmektedir.
12. Analog Ses Giriş-Çıkışları: Onboard ses kartı bulunan anakartlarının ses giriş-çıkış portlarıdır. Ses kartının desteklediği kanal sayısına göre port sayısı artabilmektedir. Bazı anakartlarda 3 (Yeşil, Mavi, Pembe renklerde) port bulunurken, günümüz anakartların çoğunda 6 port bulunabilmektedir. Yeşil port ses çıkışı olup, Hoparlör, Kulaklık gibi ses veren donanımlar takılır. Mavi port ses girişi olup, bilgisayara ses aktarmada kullanılan çeşitli müzik aletleri bağlanır. Pembe port mikrofon girişidir, bilgisayara kendi sesinizi ya da ortamdaki sesleri mikrofon aracılığıyla aktarmanızı sağlar.
Bu portların dışında, bazı eski anakartlarda paralel ve seri port denilen portlar da bulunur.
Paralel Port: Verierin paralel olarak aktarıldığı, eski tür yazıcıların bilgisayarlara bağlanmasında kullanılan bir porttur. Günümüz anakartlarının çoğunda artık bulunmamaktadır. Portu rengi genellikle magenta (pembeye yakın mor) rengindedir.
Seri Port: Eskiden, fare, modem ve fabrikalarda kullanılan cihazlar gibi donanımların bilgisayara bağlanmasında kullanılan bir porttur. Günümüz anakartlarının çoğunda artık bulunmamaktadır.

Display Port: Yeni nesil görüntü aktarma teknoloji diyebiliriz, günümüzde artık görüntü kalitesi 4K , hd yayınların yer aldığı zamanımız da artık eski teknoloji cevap verememektedir. Bu nedenle yeni nesil ekran kartı çıkışları bu teknoloji göz önünde bulundurarak displayport çıkışı geliştirmişlerdir.

Ekran kartı çıkışı bulunan bu port’da yeni nesil görüntü transferi için kullanılan bir port kanalıdır. Fakat maliyeti yüksek olduğu için şuan hdmi yine ön planda gelmektedir. Uzun mesafeler de görüntü aktarımı için hdmi , yakın mesafeler de ise kaliteli görüntü aktarımı için displayport diyebiliriz.

ANAKART ÇEŞİTLERİ

Anakartların üretimi sırasında uyulması gereken standartlar belirlenmiştir. Bu standartlara anakartın boyutundan vida yerleşimine, hatta slot ve soketlerin yerleşim yerine ve boyutlarına kadar her şey tanımlamıştır (Motherboard Form Factors).Anakart üreticileri, bu standartlara uyarak üretim yapmaktadırlar. Böylece anakartların kasalara yerleşiminde ve ek donanım birimlerinin takılmasında sorun yaşanmamaktadır. Anakartlar şu form standartlarına göre üretilmektedir:

 • AT anakartlar
 • NLX anakartlar
 • ATX anakartlar
 • BTX anakartlar

anakart_formlari

 

Hızlı gelişen teknoloji anakartlar üzerine sürekli yeni bileşenler eklemektedir. Bu yüzden an kart standartlarıda değişmektedir.(Örneğin PCIe veriyolu geliştirildiğinde ATX standardı yenilenmiştir). Bu yüzden yukarıda belirtilen dört temel standardın alt versiyonları da mevcuttur. Günümüzde en çok ATX ve MicroATX formları kullanılmaktadır.

Anakart Çeşitleri
Anakartlar günümüzdeki şekillerini almadan önce bazı gelişim aşamaları geçirmiştir. Eski anakartlar yapı, ebat güç ve çevre birimlerinin bağlanış şekli ile günümüz anakartlarından çok farklıdır.

 • XT ANAKARTLAR

İlk kişisel bilgisayarlarda kullanılan anakartlardır. Bu anakartlar 8086 ve 8088 mikroişlemciler için üretilmiş olup bu işlemciler üzerinde sabit olarak sunulmaktaydı. Bu durumda işlemcinin değiştirilmesi için anakartın değiştirilmesi gerekiyordu. Bu anakartlarda ek donanım birimlerinin 8 bit olması gerekiyordu.

 • AT Anakartlar

XT anakartlardan sonra 1982 yılından itibaren kullanılmaya başlamış ve günümüz ATX anakartlarına benzer anakartlardır. ISA, PCI ve AGP veriyollarını desteklemektedir. PS/2 desteği yoktur. 5V ve 12 V güç desteği sunar. İşlemcinin değiştirilebilmesi için uygun olarak üretilmiştir.

 • ATX Anakartlar

AT anakartlardan sonra üretilmeye başlanan ve önceki anakartlara göre daha fazla giriş çıkış desteği sunan anakartlardır. Bu anakartlar ile birlikte diğer donanım birimleri tümleşik özellikler de anakart üzerinde kullanılmaya başlanmıştır. Donanım birimlerinin montajı için daha esnek ve kullanışlı tasarımları ile dikkat çeken bu anakartlar günümüzde en çok kullanılan anakartlardır. BIOS güncellemeleri ve güç yönetimi konusunda diğer anakartlara göre çok daha gelişmiş seçenekler sunmaktadır. ATX anakartların micro-ATX olarak küçük boyutlu kasalar için üretilen çeşitleri de mevcuttur
Günümüzde en çok kullanılan anakart formları ATX ve micro ATX standartlarıdır. Ancak gelişen teknoloji ve donanım birimlerindeki değişmeler neticesinde BTX adı verilen yeni nesil anakartların üretimine başlanmıştır. BTX anakartlar ile sistemin güç yönetimi ve soğutması ön plana çıkmış, donanım birimlerinin yerleşiminde önemli değişiklikler meydana gelmiştir.

AT VE ATX ANAKARTLAR ARASINDAKİ EN ÖNEMLİ FARK

ATX anakartlar, çok önemli bir yenilik daha getiriyor, güç kaynağı ve anakart arasındaki Power On/Off durumlarını, BIOS ve işletim sistemi ile birlikte yöneterek, işletim sistemini kapattığınızda bilgisayar da otomatik olarak kapanıyor. Bu seçeneği kullanabilmeniz için ATX kart üzerinde bulunan BIOS’ta Power Management seçeneğini açık tutmalısınız.

ANAKART KULLANIM KILAVUZU

Anakartların üzerindeki bileşenleri, anakartta kullanılan BIOS’un özelliklerini anlatan ve bilgi veren kitapçıklara anakart kullanım kılavuzu denir. Kullanım kılavuzları anakart satın alındığında yanında verilmektedir. Ayrıca bu kılavuzda anakartın düzgün bir şekilde montajlanması için gereken bütün bilgiler vardır. Anakartın yanında gerekli yazılım ve driverları içeren bir tanede orijinal CD verilir.
Anakart Seçimi
Her şeyden önce alacağınız anakart, alacağınız kasanın içine sığmalıdır, bu yüzden kasayı ve anakartı, boyutları birbirine uyacak şekilde seçmelisiniz. Ayrıca aşağıdaki maddelere de dikkat etmemiz gerekir.

 • Anakartın hangi işlemci modelini desteklediği
 • Anakartın dersteklediği ram kapasitesi
 • Anakartın desteklediği adet olarak ram miktarı
 • Anakartın desteklediği ekran kartı arayüzü(AGP, PCI-E)
 • Anakart üzerinde bulunan diğer genişleme yuvaları
 • Anakart üzerinde bulunan on board kartların neler olduğu

İŞLEMCİ ANAKART UYUMU

islemci_soketleri

Her anakart bir CPU paketini desteklemektedir. CPU paketleri Anakart seçiminde önemlidir. Yukarıdaki Tabloda anakart socketleri listelenmiştir.

İşlemciler LGA 775 işlemci soketli anakartlarda uzun bir süre kullanılmıştır. Yeni çıkan işlemci Modelleri için Socket AM3+, Socket AM2+, LGA-1366 ve LGA 2011 Soketleri üretilmiştir. Bu tabloda sadece en çok kullanılan socketler yer almaktadır

Not: Günümüz İ serisi intel işlemciler de kullanılan soket tipleri genellikle LGA1150, LGA1155 ve LGA 2011 bunlardır. AMD firmasının ürettiği işlemcilerde AM3, AM3+ve FM2 soketleri kullanılmaktadır.

Bu Konuda İlginizi Çekebilir

Arduino 7 Segment Display İle Fonksiyon Kullanımı

Arduino Fonksiyon Kullanımı Örnek Devre Senaryosu: Şekildeki devre ortak anotlu bir 7 segment display kullanılmıştır. …

3 yorumlar

 1. hocam bu ödev 3 + lık olaması lazım coook uzun 🙂

 2. Hocam resimleri koymasak olmazmı