Perşembe , 29 Şubat 2024

Arduino Programını Bilgisayara Nasıl Kurulur


Arduino Programını Bilgisayara Nasıl Kurulur

Öncelikli olarak bilgisayarınıza Arduino IDE programını kurmanız gerekmektedir. Programı http://arduino.cc/en/Main/Software adresinden rahatlıkla indirebilirsiniz. Bu yazıda, yazının hazırlandığı 4 Ocak 2022 tarihi tarih itibari ile en son sürüm olan Arduino IDE 1.8.19 sürümü Windows Installer versiyonu ile yükleme yapılmıştır.

Bundan sonraki adımda elimizdeki Arduinolar orjinal olmadığı için yapılması gereken driver kurma işlemi olacaktır. Bu işlemden sonra arduino ile programlama yapmaya başlayabileceğiz.

Önce aşağıdaki linkten gerekli olan sürücüyü indiriniz

https://maker.robotistan.com/download/ch341ser.zip

Sürücüyü indirdikten sonra arduino cihazınızı bilgisayarınızın USB portuna bağlayınız. Denetim masasından aygıt yöneticisini çalıştırınız. Aşağıdaki gibi bir görüntü göreceksiniz. Bu görüntü size driverin kurulmadığını anlatmaktadır.

Şimdi sürücüyü kurmaya geçiyoruz

İndirdiğimiz sürücü dosyanın içindeki ch341ser.exe dosyasını çalıştırıyor ve çıkan pencereden INSTALL butonuna tıklıyoruz. INSTALL butonunu tıkladıktan sonra sürücüler yükleniyor ve “Driver install success!” yazan bir pencere çıkıyor. Artık sürücümüz kurudu ve kodlama yapmaya başlayabiliriz.

Bu sırada arkada Aygıt Yöneticisi açık ise, kartın sürücüsünün yüklendiğini ve Bağlantı Noktaları başlığı altında “USB-SERIAL CH340 (COM x)” şeklinde yer aldığını görebilirsiniz.

Aygıt yöneticisindeki son durum aşağıdaki gibi olacaktır.

Bu Konuda İlginizi Çekebilir

Arduino 7 Segment Display İle Fonksiyon Kullanımı

Arduino Fonksiyon Kullanımı Örnek Devre Senaryosu: Şekildeki devre ortak anotlu bir 7 segment display kullanılmıştır. …