Cuma , 19 Nisan 2024

KONDANSATÖRLER


KONDANSATÖRLER

Kondansatör doğru akımı geçirmeyip alternatif akımı geçiren bir elemandır. Kondansatör iki iletken plaka arasına yalıtkan bir maddenin yerleştirilmesi veya hiç bir yalıtkan kullanılmaksızın hava aralığı bırakılması ile oluşturulur. Kondansatörler yalıtkan maddenin cinsine göre adlandırılır.

KONDANSAToRLER-1

Sembolü “C” Birimi Farad

 

Kondansatörün Şarjı

KONDANSAToRLER-2

 

KONDANSAToRLER-3

Kondansatörler Doğru Akıma Bağlanıldıklarında Önce Şarj Olurlar Sonra Doğru Akımı geçirmezler Kondansatörü bir DC kaynağa bağladığımızda kondansatörden doluncaya kadar akım akar. Kondansatör dolduğunda uçları arasındaki gerilim maksimum değerine ulaşır. Bu gerilim, kendisini besleyen kaynağın gerilimine eşittir. Dolduğunda kondansatör uçları ve kondansatörü besleyen kaynağın uçları arasında potansiyel farkı sıfır olacağı için devreden akım akmaz. Dolayısıyla dolma zamanı dışında bir kondansatör DC gerilim altında açık devre davranışı gösterir
Kondansatörler bir çok elektrik ve elektronik devrenin vazgeçilmez bir parçasıdır. Örnek olarak, fotoğraf makinalarının flaşları kondansatörlerinde biriken bu enerji vasıtasıyla çalışır.

KONDANSATÖRÜN KAPASİTESİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Kondansatörün kapasitesi LCRmetre ile ölçülür
⦁ Levhalar yüzey alanı ile doğru orantılı
⦁ Levhalar arası mesafeyle ters orantılı
⦁ Levhalar arasındaki dielektirik maddenin yalıtkalnlı katsayısı doğru orantılıdır.
⦁ KONDASÖTÖRÜN BİRİMLERİ
⦁ Kondansatör kapasitesi farad olarak adlandırılır ve ‘F’ harfiyle gösterilir. Farad birimi yalnız başına çok büyük bir sığaya karşılık geldiğinden ast katları kullanılır

KONDANSAToRLER-4

KONDANSAToRLER-5

Şekil :KONDANSATÖRLERİN KULLANIM ALANLARI

KONDANSAToRLER-6

KONDANSATÖRLERİN BİRBİRİNE BAĞLANMASI

KONDANSAToRLER-7

 

KONDANSAToRLER-8

 

 

Bu ödev 27.02.2017 Tarihinden itibaren ilk dersimizde kontrol edilecektir. Eksik yapılan ya da fotoğrafları yapıştırılmayan ödevler kabul edilmeyecektir.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Ailenize ve Yüce Türk Milletine layık insanlar olabilmek için tek çaremiz çalışmaktır.

Bu Konuda İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Dersi Çalışma Soruları

Sosyal Medya Dersi Sınavı Çalışma Soruları SOSYAL MEDYA DERSİ 2. DÖNEM 1. YAZILI SINAVI ÇALIŞMA …