Salı , 16 Nisan 2024

Dijital Tasarım Dersi Sınavı Çalışma Soruları


DİJİTAL TASARIM DERSİ SINAV ÇALIŞMA SORULARI

 1. WordPress sayfalarında kullanıcı türlerini maddeler halinde yazınız.

  1. Abone
  2. Editör
  3. Katılımcı
  4. Yazar
  5. Yönetici (admin)
 2. WordPress sayfalarına login olmak için domain sonunda / işaretinden sonra neler yazılmalıdır? (3 madde)

  1. wp-admin
  2. login
  3. admin
 3. WordPress sitelerindeki admin kullanıcısı şifresini unutur ise hangi yollardan geri alabilir detaylı anlatınız.

  1. Yol: Web sitesin login kısmına gelinerek ilgili arayüzdeki şifremi unuttum linki tıklanır ve buraya e-mail adresi yazılır ve sistemden yeni şifre talebinde bulunulur. Bu yolun sonuç verebilmesi için admin ya da herhangi bir kullanıcının mutlaka e-mail adresini bilmesi gerekir.
  2. Yol:Siteniz domaininin sonuna :2222 yazıp hosting firmasının arayüzüne bağlantı yapıyor ve wordpress kurulum ayarlarına geliyorsunuz. Buradan yeni bir admin kullanıcı tanımlayıp sisteme giriş yapabilirsiniz. Bu yolun çalışması için hosting firmasından almış olduğunu kullanıcı adı ve şifreyi bilmeniz gerekmektedir.
 4. WordPress admin arayüzünden yeni bir editör nasıl eklenir adımlar halinde yazınız.

  1. Öncelikle admin arayüzüne giriş yapılır
  2. Sol menüden Kullanıcılar kısmı tıklanır
  3. Buradan Yeni kullanıcı ekle tıklanarak istenilen düzeyde bir kullanıcı eklenir.
 5. SEO nedir dedir detaylı olarak açıklayınız

SEO’nun açılımı “Search Engine Optimization” kısaltmasından gelir ve bu ifade Türkçe’de “Arama Motoru Optimizasyonu” olarak çevrilir. eb sitelerinin kullanıcılar tarafından daha görünür olması ve arama motorları kriterlerine daha uyumlu hale getirilmesidir.Bu sayede, işletmeler dijital alanda marka bilinirliğini artırabilir, daha yüksek gelirler elde edebilir ve organik yollarla kullanıcı kitlesini genişletebilirler.

 1. WordPress sayfalarında kullandığımız en iyi seo eklentilerinden 3 tanesinin ismini yazınız

  1. Yoast Seo
  2. Semrush SEO
  3. All In One Seo
 2. Sitenizi bakım moduna almak için kullandığımız eklentinin ismi nedir?

Maintenance is Off

 1. WpForm eklentisi ne işe yarar yazınız.

Bu eklenti sayesinde wordpress sitesine kullanıcı ile iletişim sağlamak ve ya kullanıcıdan değişik bilgiler almak için farklı yapılarda formlar eklenebilir.

 1. Uptime ve downtime kavramlarını detaylı olarak açıklayınız

  1. Uptime: Uptime (Çalışma Süresi), bir hosting / sunucu sisteminin kesintisiz çalışma süresinin ölçüsüdür. İdeal uptime oranı %100 (yani sıfır kesinti süresi) olacaktır, ancak gerçek dünyada bunu başarmak son derece zordur. Uptime, web sitenizin barındırıldığı bir sunucunun çalıştığı ve kullanılabilir olduğu saatlerin sayısıdır.
  2. Downtime: Downtime, bir sistem veya hizmetin çalışmaması veya erişilemez hale gelmesidir. Bu terim, özellikle bilgisayar sistemleri ve internet hizmetleri için kullanılır. Downtime genellikle planlanmamış veya beklenmeyen bir kesinti sonucu meydana gelir.
 2. Akısmet eklentisi ne işe yarar yazınız.

Akismet WordPress eklentisi sayesinde websitenize yapılan tüm spam yorumları otomatik olarak silebilir yada dilerseniz otomatik olarak silinme yerine belirli bir arşivde toplayıp tek tek de kontrol edebilirsiniz.

 1. WordPress sitelerinde kullanılan eklentiler hakkında bilgi veriniz

Eklentiler; geliştiriciler tarafından wordpress sitelerinde kullanılması adına dizayn edilmiş olan küçüklü büyüklü yazılımlardır. Websitelerinin iyileştirilmesi, güncelleştirilmesi, tasarımsal farklılıklar eklenebilmesi ve özelliklerinin arttırılabilmesi adına tasarlanıp kullanıma sunulmaktadırlar. Ücretli ve ücretsiz versiyonları bulunmaktadır.

 

Bu Konuda İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Dersi Çalışma Soruları

Sosyal Medya Dersi Sınavı Çalışma Soruları SOSYAL MEDYA DERSİ 2. DÖNEM 1. YAZILI SINAVI ÇALIŞMA …