Pazar , 26 Mayıs 2024

kasalar

BİLGİSAYAR KASALARI


BİLGİSAYAR KASALARI

Kasa bilgisayar bileşenlerini bir arada tutan ve gerekli gücü sağlayan plastik ve metal bileşiminden oluşan kutudur. Kasanın dış görünümü göz zevkiniz açısından önemli olabilir; ancak kasanın görünümüne verilen önemin küçük olmaması, soğutma sisteminin ve güçün bulunması konularına da önem verilmesi gerekir. Kasanın dar olması havalandırma ve soğutma işlemini olumsuz yönde etkiler. Kasa içinde en az 2 fan olmalıdır. Ektra soğutma sistemlerinin var olması daha da iyi olacaktır. Güç kaynaklarının toplam çıkış gücü watt ile belirtilir. En az 300 watt olması önerilir.AT ve ATX olmak üzere iki çeşit kasa tipi vardır. ATX kasaların AT kasalardan farkı: ACPI(gelişimiş güç yönetimi) desteği sağlamasıdır ve günümüzde kullanılan kasa çeşididir.

kasalar

 

KASA ÇEŞİTLERİ

htpc

Kasa Çeşitleri
Kasalar, yerleşim, boyut, takılabilecek donanım sayısı ve sağladıkları güç açısından anakarta uyumlu olmaları gerekmektedir.
Desktop Kasa: Bu kasa tipine masaüstü(desktop) kasa ismi verilmektedir. Yatay olup üzerine genelde ekran konulur. Böylece yerden tasarruf edilir ve kasa göz önünde olur. Yatay kasalar günümüzde çokca yaygın değildir. Genişleme kartları dikey yerleştirildiğinden kasa içerisine standart donanım kartları büyük olduğu için yerleştirilemez. Sebebi standart kartların kasa bağlantı demirinin boyutu yatay kasa için büyük ölçüye sahip olmasından kaynaklanır. Yatay kasalar çoğunlukla bilgisayar üreticileri(HP, Dell, IBM…) tarafından piyasaya sunulur.
Mini Tower Kasa: Dikey yapıdadır. MicroATX anakartlar için uygundur. En küçük yapıya sahiptir. Kasaya takılabilecek donanım(Optik Sürücü, Disket sürücü…) sayısı da ona göre daha azdır. Mini Tower kasaların değişmekle beraber güç kaynakları daha düşük watt değerine sahiptir. 50-60 cm yüksekliğindedir.
Mid Tower Kasa: Dikey yapıdadır. Orta büyüklükte olup microATX ve ATX anakartları destekler.
Full Tower Kasa: Dikey yapıdadır. En büyük boyuta sahip kasa çeşididir. Daha çok küçük sunucularda kullanılır. ATX anakartlar için uygundur. MicroATX anakartları destekler. 60-90 cm yüksekliğindedirler.
Slim Kasa: Bu tip kasalar hem yatay hem de dikey olarak kullanılabilir. Genelde mid Tower
Büyüklüğündedir
HTPC(Home Theater PC): Bilgisayarı TV, DVD, video kayıt cihazı, dijital fotoğraf görüntüleme
gibi görevlerde kullanmak üzere optimize edilmiş bazı modellerde uzaktan kumanda ve LCD
panele sahip modern müzik seti görünümlü kasa yapısıdır. Diğer kasa modellerine göre pahalı
olup genelde yataydır.

 

GÜÇ KAYNAKLARI

Tüm donanım birimlerinin elektrik enerjisini sağlayan cihazdır. Üzerinde anakart, sürücülerin ve kasa içi fanların elektrik enerjisini karşılamak üzere kablo konnektörleri vardır. Diğer donanım birimleri enerjisini anakarttan alır. Sıradan bir bilgisayarın kullandığı güç kaynağı yaklaŞık 450-600 watt güçtedir.

Güç kaynağı 220 V değerini düşürerek doğru akıma çevirip akım ve gerilim yönünden düzenleyerek çıkışına verir. Gerilim düşürücü (transformatör), doğrultucu (köprü diyot), akım (bobin) ve gerilim (kondansatör) düzenleyici görevlerini gören çeşitli elektronik ve elektrik bileşenlerden oluşur. Güç kaynağının kaliteli olması tüm donanım birimi için hayati bir seçimdir. Elektronik alt yapısı olmayan bir kullanıcı için güç kaynağı kalitesinin en basit göstergesi, ağırlığıdır. Ağırlık arttıkça malzeme miktarı, kablo kesiti, kondansatör büyüklükleri, soğutucuların büyüklüğü, konnektör sayısı ve transformatörün sargı miktarı hakkında hafif olana göre daha iyi fikirler vermektedir.

Güç kaynağı 220 volt Şehir alternatif akım Şebeke gerilimini -12, -5, +3.3, +5, +12 volt gruplarına çeviren donanım birimidir. Her bir çeşit volt değerini taşıyan kablonun rengi farklıdır.

guc-kaynagi
Örneğin siyah = nötr, kırmızı = +5 V, sarı = +12 V değerlerini göstermektedir.

Genel olarak kullanılan 3 tip güç kaynağı vardır. Bunlar;
⦁ AT Power Supply – eski PC’lerde halen kullanılır.
⦁ ATX Power Supply – Günümüzde yoğun olarak kullanılan tipi.
⦁ ATX-2 Power Supply – Yeni standart haline gelen modeli.

AT/ATX/ATX-2 güç kaynaklarının ürettiği voltajlar:
⦁ +3.3 Volt DC (ATX/ATX-2)
⦁ +5 Volt DC (AT/ATX/ATX-2)
⦁ -5 Volt DC (AT/ATX/ATX-2)
⦁ +5 Volt DC Standby (ATX/ATX-2)
⦁ +12 Volt DC (AT/ATX/ATX-2)
⦁ -12 Volt DC (AT/ATX/ATX-2)

Güç Kaynağı Bağlantıları

guc-kaynagi-giris

⦁ 4 Pin Berg Konnektör: Floppy disket sürücü gibi düşük güçlü parçalar için kullanılır ve AT, ATX & ATX-2 kasalarda bulunur.
⦁ 4 Pin Molex Konnektör: Harddisk, cd sürücü gibi çeşitli parçalar için kullanılır ve AT, ATX & ATX-2 kasalarda bulunur.
⦁ 20 Pin Molex ATX Güç Konnektörü: ATX sistemlerde anakartı beslemek için kullanılır.
⦁ 4 Pin ATX P4 12V Güç Konnektörü: Pentium 4 işlemcili anakartlarda kullanılır ve ATX kasalarda kullanılır.
Renklerine Göre ATX Güç Kaynağı Pin Çıkışları:

konnektorler

GÜÇ KAYNAĞININ İÇYAPISI

DONANIMLAR VE GÜÇ TÜKETİMLERİ TABLOSU

tuketim-tablosu

 

 

NOT:KASA SEÇERKEN DİKKAT ETMEMİZ GEREKEN UNSURLAR.
⦁ GÜÇ KAYNAĞININ KAÇ WATT OLDUĞU: MİNİMUM 400W OLMALIDIR.
⦁ KASANIN ELİMİZDEKİ ANA KARTA UYGUN OLUP OLMADIĞI
⦁ KASANIN TASARIMI VE KULLANILABİLİRLİĞİ
⦁ KASANIN TAŞINABİLİRLİĞİ
⦁ KASANIN ÖN PANELİN VE YAN PANELİNDE OLAN USB SAYISI VE DİĞER ÇIKIŞLAR.
⦁ KASA İÇERİSİNDEKİ FAN SAYISI VE HAVA SİRKÜLASYONU

 

KASA ÖN PANEL KABLOLARINI ANA KARTA BAĞLAMAK

Bütün alakartlarda ön panel fonksiyonları için gereken bağlantılar kartın alt sağ bölümüne yerleştirilmiştir. Alakartınızın kullanım kılavuzundan hangi pine neyin bağlandığını öğrenebilirsiniz. Alakartın üzerinde yazan kısaltmalar deneyimsiz kullanıcılar için bir anlam ifade etmez.

  1. SP, SPK veya SPEAK: Dört iğneli hoparlör bağlantısı
  2. RS, RE, RST veya RESET- iki iğneli RESET kablosu buraya bağlanır.
  3. PWR, PW, PW SW, PS veya Power SW – bunların hepsi güç düğmesi anlamına gelir, bilgisayarın açma/kapama düğmesinden gelen iki iğneli kablo bağlanır.
  4. PW LED, PWR LED: Güç LED’i – bilgisayarın açık olduğunu gösteren ön panel ıĢığının iki iğneli bağlantısı
  5. HD, HDD LED – Bu iki iğneli bağlantıya sabit disk aktivitesini gösteren LED bağlanır.
  6. RESET ve AÇMA/KAPAMA düğmeleri her durumda ters takılsalar bile çalışır. Ancak LED’ler ters takıldığında çalışmaz. Eğer bu tür bir sorun yaşar iseniz bağlantının yönünü değiştirmeniz yeterlidir.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Ailenize ve Yüce Türk Milletine laik insanlar olabilmek için tek çaremiz çalışmaktır.

Bu Konuda İlginizi Çekebilir

DİJİTAL TASARIM DERSİ II. DÖNEM II YAZILI ÇALIŞMA SORULARI

DİJİTAL TASARIM DERSİ II. DÖNEM II YAZILI ÇALIŞMA SORULARI 1-WordPress kurulum ekranında yer alan site …