Perşembe , 29 Şubat 2024

Dirençler Ve Alternatif Akım Değerleri


 

teo1resim

DİRENÇLER VE ALTERNATİF AKIM DEĞERLERLERİ

teo2esim

teo3resim

teo4resim

teo5resim

⦁ ALTERNATİF AKIM
Zamanla yönü ve şiddeti periyodik olarak değişen akımdır. Şehir şebekesinden elde ettiğimiz akım Alternatif bir akımdır.

alternatif

 

⦁ DOĞRU AKIM
Zamanla yönü ve şiddeti değişmeyen akıma doğru akım deniz. Pillerden, bataryalardan elde ettiğimiz akım doğru akımdır. Rüzgar güllerinden elde edilen akımda doğru akımdır fakat elde edilen akım converterlar sayesinde dönüştürülerek şehir şebekesine katılır.

teodogru2

Alternatif Akımda Kullanılan Terimler

⦁ ALTERNANS :Sinüs eğrisinin x eksenin üzerinde kalan kısmına pozitif alternans x ekseninin altında kalan kısmına negatif alternans denir.

teodogru3

 

 

 

 

⦁ SAYKIL:Pozitif alternans ile negatif alternansın toplamına saykıl denir. Başka bir deyişle sinüs eğrisinin sıfırdan başlayarak pozitif maksimum değere ulaşması oradan inerek önce sıfıra ardından da negatif maksimum değere inmese bu noktadan tekrar yükselerek sıfıra ulaşmasına SAYKIL denir.

⦁ PERİYOT: Bir saykılın tamamlanması için geçen zamana periyot denir. Periyot “T” harfiyle gösterilir.
⦁ FREKANS: Bir saniyede oluşan saykıl sayısına frekans denir. Birimi Hertz dir. Türkiye’de şehir şebekesinin frekansı 50 HZdir. Yani saniyede 50 tane saykıl oluşur.

SİNÜZOİDAL AKIMIN VEKTÖRLERLE GÖSTERİLMESİ

⦁ SIFIR FAZ
Eğer bir sinüzoidal eğri t=0 anında sıfır başlangıç noktasından başlayıp maksimum değerine gidiyorsa sıfır fazlıdır denir.

teodogru4

⦁ İLERİ FAZ
Eğer bir sinüzoidal eğri t=0 anında sıfır başlangıç noktasından bir θ açısı kadar önce başlayıp pozitif maksimum değere doğru artıyorsa eğri ileri fazlıdır

teodogru5

 

⦁ GERİ FAZ
Eğer bir sinüssel eğri t=0 anında sıfır başlangıç noktasından başlamayıp bir θ açısı kadar sonra başlıyorsa bu eğri geri fazlıdır

teodogru6

 

⦁ FAZ FARKI
İki sinüsoidal eğrinin arasında bulunan açı veya zaman farkına faz farkı denir.Genellikle aradaki açı ile değerlendirilir.

teodogru7

Bu ödev 12.12.2016 Tarihinden itibaren ilk dersimizde kontrol edilecektir. Eksik yapılan ya da fotoğrafları yapıştırılmayan ödevler kabul edilmeyecektir.El Yazısı olan yazılar yazılacaktır.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Ailenize ve Yüce Türk Milletine laik insanlar olabilmek için tek çaremiz çalışmaktır.

 

Bu Konuda İlginizi Çekebilir

Arduino 7 Segment Display İle Fonksiyon Kullanımı

Arduino Fonksiyon Kullanımı Örnek Devre Senaryosu: Şekildeki devre ortak anotlu bir 7 segment display kullanılmıştır. …

2 yorumlar

  1. Mükemmel bir çalışma Olmuş Mert. Çok Teşekkür ederim.